Urszula Nakielska

„W obie strony”
Początek września symbolizuje nowy rok szkolny. Dla wielu uczniów to także pierwsze kroki w murach Schumana. Dla innych oznacza on z kolei „nowy rozdział” i plan, by od teraz „naprawdę dać z siebie wszystko”. W każdym razie, optymistycznie patrzymy w przyszłość – rodzice i nauczyciele wierzą w potencjał młodzieży – a uczniowie, po wakacjach, kipią wręcz energią. Przyszłość współtworzymy wszyscy naszą pracą, wzajemnym wsparciem, empatią i otwartością. Mądrość i odpowiedzialność wpisują się w efekty tej pracy, a zarazem ją motywują…
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego podkreślone zostało odśpiewaniem hymnu narodowego. „Mazurek Dąbrowskiego” jest jednak spojrzeniem w przeszłość. Jest symbolem tradycji, historii Polaków, buduje poczucie tożsamości narodowej. Jego słowa przypominają o poświęceniu dla ojczyzny. Ale także skłaniają do refleksji: by złu i nieszczęściom zapobiegać – zamiast skazywać kolejne pokolenia na długie lata cierpień. Także do przeszłości odnosi się data – 1. września – jako rocznica wybuchu II wojny światowej. Tragizm tych wydarzeń, wiedza o ich przyczynach, ludzkich zachowaniach to warunek konieczny, by owa „Apokalipsa spełniona” już się nie powtórzyła.
137 LO im. R. Schumana jest szkołą, która potrafi spojrzeć w obie strony. Celem jest wspaniała przyszłość naszych podopiecznych, umożliwienie im rozwoju, nabycia licznych kompetencji, korzystanie z dorobku, doświadczeń poprzedników, wreszcie – realizacja marzeń. Jednak przyszłość w dużej mierze określą działania generacji z końca XX wieku i początku XXI stulecia. Dlatego już teraz we własne sprawy i własny rozwój musimy wpisać losy następnych pokoleń.
Gościem specjalnym naszej szkoły był pan dr hab. Stanisław Czachorowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wygłosił on wykład „Katastrofa ekologiczna: czy wiemy, co się stanie, czyli po co nam wiedza ekologiczna.”
Bez względu na to, jakie mamy osobiste cele w życiu, co nas różni – łączy nas Ziemia. Jedna jedyna planeta, którą jako ludzie coraz bardziej niszczymy, aż wreszcie przyszłość stanie się niemożliwa… Popatrzmy w obie strony: w przeszłości szukając inspiracji i ucząc się na błędach – jednocześnie dbając o przyszłość, w jakiej sami chcielibyśmy się pojawić na świecie.
dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status