Renata Wójcik

Dnia 18 kwietnia w naszej szkole w sali nr 69, dla klasy 1A liceum odbyły się nietypowe zajęcia. Była to kolejna edycja warsztatów samorządowych, prowadzona przez dwójkę studentów.

Na początku ustaliliśmy zasady, jakie mają obowiązywać, by podczas zajęć dobrze nam się pracowało. Następnie podzieliliśmy się w pięcioosobowe zespoły, które mogliśmy dowolnie nazwać i rozpoczęliśmy lekcję.

W sali odbywały się różne konkursy w grupach i zabawy. Pierwszą rzeczą, jaką musieliśmy zrobić, było napisanie na kartkach, w jakiej dzielnicy chcielibyśmy mieszkać, w jakiej nie i dlaczego. Następnie wywnioskowaliśmy, która dzielnica Warszawy jest najbardziej lubiana, a które znacznie mniej. Omówiliśmy także budżet naszego miasta, czyli na co Warszawa przeznaczyła pieniądze w bieżącym roku. Na pierwszym miejscu pojawił się transport i komunikacja, co wiąże się z budową drugiej linii metra, na drugim miejscu zaś edukacja.    Rozmawialiśmy także o wolontariacie, akcjach społecznych, służbach porządkowych, ochronie środowiska oraz o czystości w naszym mieście. Rozwiązywaliśmy również kilka ciekawych ankiet.

Później nastąpiło spotkanie z gościem, którym był dyrektor WOM-u (Wydziału Obsługi Mieszkańców) z Pragi Południe. Dyrektor opowiadał nam, na czym polega jego praca, jak załatwiać poszczególne sprawy w urzędzie i jakie urzędnicy wprowadzili udogodnienia, by klient nie tracił cennego czasu w takich miejscach i wyszedł stamtąd zadowolony.

Hasło przewodnie warsztatów brzmiało: „Działaj, włącz się, współdecyduj!” Miały one na celu uświadomić młodzież, że i ona może decydować o swoim otoczeniu. Zajęcia trwały od 8.00 do 13.30. Na koniec, wygrana drużyna otrzymała nagrody, a każdy uczestnik dostał poradnik obywatela pt. „Działaj!”, z którego można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji. Warsztaty były bardzo udane i interesujące.

                                                                            Aneta Rydzewska klasa 1A LO

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status