Urszula Nakielska

W Schumanie obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku połączone są z uroczystym ślubowaniem uczniów klas pierwszych naszego liceum. Nieprzypadkowo.
Współcześnie wyznacznikiem wolności nie jest obrona terytorium i bezkrytyczne oddawanie czci różnym symbolom. Obecnie bycie wolnym oznacza mądrość, odpowiedzialność, zrozumienie drugiego człowieka, tolerancję – to właśnie jest droga do rozwoju, spełniania marzeń i szeroko rozumianej wolności.
Uczniowie Schumana doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest znajomość historii. Wiedzą, jak istotne jest słuchać, uczyć się, poznawać, by nie powtarzać błędów z przeszłości, by dzięki doświadczeniu poprzednich pokoleń osiągać sukces. Wiedzą także, że motywacją i budującym poczuciem tożsamości jest tradycja, kultura i te wszystkie wartości, które tworzą narodową wspólnotę – ludzi wspierających się przez całe życie.
Wypowiadane przez pierwszoklasistów słowa ślubowania były deklaracją takiej postawy i jednocześnie symbolicznym krokiem na drodze do dorosłości. Za kilka lat wezmą oni udział w wyborach parlamentarnych, prezydenckich. Ale to właśnie w takich dniach jak dziś „wolność” nabiera szczególnie ważnego znaczenia.
Podkreślały to przemówienia młodzieży i przygotowana przez uczniów, pod opieką pana Michała Nadarzyńskiego, część artystyczna dzisiejszej uroczystości. Był to skłaniający do refleksji kolaż obrazów, zdjęć (postaci ze świata sztuki, nauki i polityki związanych z historią Polski) oraz muzycznej oprawy: utworów wykonanych przez naszych niezwykle utalentowanych uczniów!…
Miłym akcentem spotkania było też wręczenie przez organizatora Testu Coopera nagrody dla szkoły za zdobycie I miejsca w tegorocznej edycji tego wydarzenia (warto zaznaczyć, że uczniowie naszej szkoły, dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego zdobyli I miejsce czwarty raz z rzędu!).
dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status