Renata Wójcik

Dzień kobiet historycznie bierze się od czasów walki kobiet o prawa wyborcze, o wyższe płace. Pod koniec XIX wieku liczne byłe w Europie i w USA ruchy społeczne, które poświęcały swoją energię tym zagadnieniom. Później wymowny stał się protest nowojorskich szwaczek w 1909 roku, właśnie 8 marca…

Tymczasem w roku 2017, 8 marca, podczas długiej przerwy uczniowie gimnazjum i liceum zorganizowali happening, który był symboliczną rekonstrukcją protestów sprzed ponad stu lat. Dziewczyny manifestowały hasła związane z równouprawnieniem, krytykujące dominację mężczyzn. Chłopcy tworzyli oddział porządkowy, który udawał policję lub inne służby gotowe siłą przegonić demonstrantów. Całości towarzyszyły efekty specjalne w postaci wuwuzeli, petard hukowych.

Na patio udało się odtworzyć gorącą, napięta atmosferę masowych protestów kobiet, które walczyły o prawo do samodzielności, równego traktowania z mężczyznami. Uczestnicy doskonale wczuli się swoje role. Protest potrwał 10 minut, a potem „demonstrantki” rozeszły się…. na lekcje.

Happening okazał się udaną lekcją demokracji, dialogu społecznego, tolerancji. Zawierał też dużą dawkę wiedzy historycznej – informacje o okolicznościach powstania tego święta, jego obchodach w różnych krajach dawniej i dziś. No i po raz kolejny pokazał wspaniały potencjał naszego patio, które jest świetną przestrzenią edukacyjną, animacji kultury.

dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status