Renata Wójcik

W piątek 6 grudnia, w mikołajkowy poranek, w Zespole Szkół nr 113 gimnazjaliści i licealiści wzięli udział w szkolnym happeningu „Włącz czytanie!”. Jest to akcja obejmująca także inne szkoły w dzielnicy, jednak każda uczelnia sama wymyśla sposób na promowanie czytelnictwa. Tym razem happening związany też był z międzynarodowym dniem książki elektronicznej – traktowanej jako nowoczesny i przyjazny nośnik tekstu we współczesnej kulturze multimedialnej.

Na pierwszej przerwie zaczęło się! Od szatni, przez parter, schody, korytarz na pierwszym piętrze, znowu schody, korytarz na drugim piętrze wił się w szmerach, głosach i ruchach olbrzymi wąż złożony z ponad 400 ludzkich ciał. To uczniowie liceum i gimnazjum, ale i nauczyciele stworzyli Wielkiego Czytelnika, który swoją różnorodnością symbolizuje, że każdy z nas ma swoje zainteresowania, że każda książka pobudza naszą wyobraźnię i otwiera przed nami inny świat.

Przez całą przerwę wszyscy jednocześnie czytali przyniesioną przez siebie książkę, w miarę możliwości na czytniku elektronicznym. W skupieniu ruszyło wielkie LECTORIUM! Średnio każda klasa przeczytała w tym czasie około 320 stron, co daje łącznie wynik 4800 stron przeczytanych przez Wielkiego Czytelnika w ZS 113 w ciągu jednej przerwy!…

Olbrzymi Wąż jest także znakiem, że wszyscy stanowimy całość – szkolną społeczność – że potrafimy zrobić coś razem, naprawdę zgodnie i mieć z tego satysfakcję! Warto podkreślić, że happening przebiegł bez zarzutu i żadnych problemów organizacyjnych.

Wreszcie wąż to przecież symbol biblijny – pokusy, której ulegli pierwsi ludzie… i my też! Skusił nas niezwykły świat książek – o bohaterach fantasy, o komicznych postaciach Fredry, o poetyckiej przyrodzie „Pana Tadeusza”, o biografii Messiego, uczuciach w „Ja, diablica”, i o wielu, wielu innych dziejach różnych ludzi, stworów, o historiach tragicznych, wesołych, emocjach, których nieustannie doświadczamy…

Miło było widzieć tyle osób czytających książki – ludzi myślących, uruchamiających swoją wyobraźnię, przeżywających świat zapisany w jakiejś historii…. Ludzi wolnych od agresywnych reklam, stereotypów wpajanych przez massmedia, przymus bycia modnym itp….

Wielki Czytelniku! Nie zapominaj o nas! Do miłego zobaczenia, najlepiej codziennie!

dzu

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status