Zapraszamy na nasz profil na Fecebooku!!!

Wolontariusze z Schumana pomagają

W niedzielę 4 października odbyło się już po raz jedenasty wydarzenie „Biegnij Warszawo”. Na starcie oprócz zawodników stawili się nieustraszeni wolontariusze ze 137 LO im. Roberta Schumana. Jednym ze sponsorów biegu była Magnezja naturalna woda mineralna, którą nasi wolontariusze rozdawali zawodnikom. Trasa wynosiła 10 km ulicami Warszawy. Z powodu panującej epidemii ilość uczestników była ograniczona do 1,300 osób (wcześniej było nawet 10 tys.)

Dla tych, którzy nie czuli się na siłach biec, zorganizowane zostało wydarzenie „Maszeruję-kibicuję”. Jego uczestnicy mieli do przejścia jedną, 5-kilometrową pętle po trasie wyścigu.

Naszym wolontariuszom dziękujemy za gotowość i poświęcony czas!

G.G.

Wolontariusze z Schumana w akcji

26 września uczniowie naszej szkoły brali udział jako wolontariusze w Biegu Kobiet 2020 – Irena Women’s Run. Impreza odbyła się na terenie malowniczych Łazienek Królewskich. Uczniowie pomagali w rozstawianiu napojów dla uczestniczek biegu oraz odbieraniu pamiątkowych medali.

Bieg poświęcony był pamięci zmarłej 29 czerwca 2018 r. Irenie Szewińskiej, najwybitniejszej polskiej lekkoatletce – 7-krotnej medalistce igrzysk olimpijskich oraz 10-krotnej medalistce mistrzostw Europy.

Wolontariusze z Schumana spisali się na medal!

G.G.

„Wśród przyjaciół, czyli 137 LO i Bieg Wolontariusza”

19 września na terenie OSiR-u odbył się Bieg Wolontariusza, który nie dość, że został zorganizowany przez uczniów naszego liceum – to podbił też ich serca. Już od samego rana tor tętnił życiem i wszystko było dopinane na ostatni guzik przez wolontariuszy pod czujnym okiem organizatorów. Nasi uczniowie – Martyna Szczygieł i Max Borakowski oraz absolwent naszego (już wygaszonego) gimnazjum, Mikołaj Tworus – dokładnie dopilnowali wszystkich szczegółów, aby wydarzenie odbyło się bezproblemowo.
Oprócz samego biegu, na uczestników czekała również woda, banany i gadżety z logo wydarzenia – między innymi eko-torby, które mi szczególnie przypadły do gustu. Poza wolontariuszami w organizacji biegu brali udział również konferansjer i czterech fotografów. Towarzyszyli nam także ratownicy z klasy ratowniczo-medycznej z Liceum im. Jasińskiego. Czuwali oni nad bezpieczeństwem naszych gości.

Wszystkie fale biegu odbyły się bez zakłóceń i przyniosły wiele radości zarówno emerytom, dzieciom w wieku przedszkolnym, jak i naszym licealistom. Teren OSiR-u wypełniły (oprócz dyszenia) śmiechy, dźwięki aparatu oraz komentarze naszego mówcy, który komentował bieg (i brał w nim udział!) na bieżąco. Nie tylko sama inicjatywa i znakomita organizacja zrobiły pozytywne wrażenie – uczestników zachwyciła również atmosfera, która była bardzo przyjemna mimo… potu na czołach.
Bieg Wolontariusza na pewno będę wspominać jako bardzo miłe wydarzenie. Spędziłam czas w towarzystwie przyjaciół, jak również poznałam bardzo wiele aktywnych społecznie osób. Sobota minęła mi w bardzo pożyteczny i jednocześnie urokliwy sposób. Czy będzie następna taka akcja? Oby!
Aleksandra Markiewicz kl. 3 C

Wolontariusze na Światowy Spotkaniu Niewidomych

W dniach 11-13 września w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Centrum Nauki Kopernik odbyło się Światowe Spotkanie Niewidomych, Słabowidzących- Reha for the blind in Poland, w którym miałyśmy okazję uczestniczyć. Spotkanie odbywało się w reżimie sanitarnym. Mimo dużej liczby uczestników, wolontariusze dbali o to, by każdy czuł się bezpiecznie. Nasza praca polegała przede wszystkim na mierzeniu temperatury, dezynfekcji rąk. Pomagałyśmy także przy przenoszeniu poczęstunku, zaprowadzałyśmy gości do odpowiednich sal. W tamtych dniach nie brakowało atrakcji także dla wolontariuszy- każdy miał możliwość wzięcia udziału w wystawie przeznaczonej dla niewidomych. Była także szansa na grę w tenisa z dźwiękowymi piłkami, dzięki którym każdy mógł się przekonań jak ten sport mogą uprawiać osoby niewidzące.
Mamy nadzieję, że za rok również spotkamy się w tym samym gronie i będziemy mogły pomóc w organizacji konferencji dla osób niewidzących i ich opiekunów, która ukazuje wiele możliwości usprawnienia ich życia i funkcjonowania w codzienności i w życiu zawodowym.
Agata Rowicka, Amanda Żaczek kl.2c

„Pola Nadziei” – zebraliśmy łącznie 1738, 78 zł.

W czasie dnia otwartego 13 listopada odbyła się dodatkowa kwesta na działalność Hospicjum Domowego z siedzibą przy ul. Tykocińskiej w Warszawie.

Hospicjum udziela bezpłatnej pomocy i opiekuje się terminalnie chorymi  w ich domach, wypożycza też (również bezpłatnie) specjalistyczny sprzęt poprawiający jakość życia chorych.

Tym razem zbiórkę pieniędzy oraz rozprowadzanie cebulek żonkili prowadziły: Olga Zalewska oraz Nadia Banaszek z klasy 1/1.

Zebraliśmy łączną kwotę 1738, 78 zł.

Dziękujemy darczyńcom i osobom zaangażowanym w zbiórkę.

Działania wolontariuszy 137 LO i udział w akcjach charytatywnych

Wszyscy bardziej lub mniej świadomie pragniemy i szukamy dobra oraz miłości. Jedni pozostają na etapie chęci, innym udaje się te pragnienia realizować. Informacje zebrane na tej stronie ukazują, że wielu naszych uczniów należy do tej drugiej grupy. Chcemy więc dać o nich świadectwo, ukazać różne możliwości zaangażowania w wolontariat i przekazać nadzieję płynącą z dostrzeżenia każdego dobra.

Od wielu lat w naszej szkole zachęcamy młodzież do działań w ramach wolontariatu. Nasi uczniowie okazują się osobami o wrażliwym sercu. Są ofiarni, poświęcają swój wolny czas dla innych.

Najczęstszą formą wolontariatu i taką, z której jesteśmy chyba najbardziej dumni, to systematyczna pomoc młodszym dzieciom w opiece, zabawie i nauce. Uczniowie z Olgierda po swoich lekcjach odwiedzają przedszkola (m. in. na Smoleńskiej, Prałatowskiej, Korzona, Wileńskiej), świetlice szkół podstawowych ( nr 114, 28, 84); świetlicę środowiskową „Chatka Puchatka ” (ul. Węgrowska) i „Pod Aniołem” (przy parafii św. Marka na ul. Zamiejskiej), współpracują z OPS na ul. Stojanowskiej- udzielają bezpłatnych korepetycji uczniom szkół podstawowych mających problemy w nauce i niemogących liczyć na inną pomoc. Chętne osoby zobowiązały się do systematycznej współpracy w wymienionymi placówkami, niektórzy z nich tylko w tym roku poświęcili już nawet ponad 30 godzin na to, aby pomagać, być dla innych. Taka forma wolontariatu uczy odpowiedzialności, systematyczności, dobrego planowania swoich zajęć, uwrażliwia na potrzeby innych.

Chcemy jednak uczyć dzielenia się z innymi także dobrami materialnymi, zauważania, że wielu ludzi jest w dużo trudniejszej sytuacji niż my i dlatego solidaryzując się z nimi, wspieramy finansowo instytucje charytatywne, współpracujemy z fundacjami organizującymi zbiórki pieniężne na jakiś szczytny cel, który mimo swych skromnych możliwości całym sercem popieramy ( Hospicjum Domowe Księży Marianów-  coroczna zbiórka z rozprowadzania żonkili , Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, Góra Grosza, Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy, Fundacja Bardziej Kochani, Fund. Wiosna, Szlachetna Paczka).

  

W naszej szkole zbieramy makulaturę na rzecz Fundacji Przyjazny Świat Dziecka, wspierającej rodzinne domy dziecka. Zbieramy i przekazujemy rzeczy dla bezdomnych zwierząt, zbieramy korki na rzecz niepełnosprawnego chłopca, aby pomóc mu w uzyskaniu sprzętu rehabilitacyjnego. Nasi uczniowie chętnie pomagają niepełnosprawnym sportowcom, uczestniczącym w corocznych paraolimpiadach. W naszej szkole jest pokaźna grupa uczniów udzielająca się w wolontariacie sportowym, towarzyszom sportowcom w trakcie licznych maratonów organizowanych w naszym mieście.

      

Bierzemy też udział w konkursach mających na celu upowszechnianie wiedzy i kształtowanie właściwych postaw wobec niepełnosprawnych. Nasza szkoła chętnie odpowiada na okazjonalne apele władz lokalnych i różnych instytucji charytatywnych do włączenia się w pomoc na rzecz różnych osób potrzebujących.

Adopcja na odległość

Nasza szkoła wzięła pod swoje skrzydła chłopca z Kongo.( Nr Adopcji serca III/ 775) Nazywa się Richard Mujonbere. Urodził się 7. czerwca 2003 roku. Ma trójkę rodzeństwa. Wychowuje go matka, która pracuje w polu, aby utrzymać swą rodzinę. Do tej pory nic nie wiedzieliśmy o ojcu, ostatnio dotarła informacja ( widocznie się odnalazł), że pracuje gdzieś daleko, może nawet zagranicą.  Richard w 2008 roku rozpoczynał naukę, był pod opieką innych rodziców adopcyjnych, którzy jednak przerwali wspieranie dziecka. Richard bardzo lubi się uczyć, dobrze mu to idzie. Potrzebuje jednak pieniędzy na zakup materiałów szkolnych oraz na dalszą przyszłość. Otrzymujemy  od niego  listy z rysunkami, które nam namalował oraz informacje od opiekujących się nim misjonarzy. Misjonarze organizujący akcję Adopcja serca- adopcja na odległość, opiekujący się szkołą i grupą dzieci, do której należy Richard, kilka razy w roku informują nas listownie o zdrowiu, postępach w nauce i sytuacji chłopca W trakcie zebrań rodziców w naszej szkole organizujemy zbiórki pieniędzy na pomoc dla chłopca.  Miesięcznie zobowiązaliśmy się wpłacać min. 70 złotych, co zapewnia Richardowi naukę w szkole i przynajmniej jeden posiłek dziennie. W 2014 wpłaciliśmy ponad 1000 złotych na pomoc dla chłopca.

Mamy nadzieję, że przyszłość Richarda będzie nadal naszą wspólną troską i chłopiec będzie miał wiele okazji doświadczyć naszej pomocy i wrażliwych serc.
Można też poprosić o wyznaczenie kolejnej osoby potrzebującej pomocy i propagować akcję w swym środowisku. Te kilkadziesiąt złotych wpłacane systematycznie (zobowiązanie to ok. 70 zł. miesięcznie) daje dziecku możliwość bezpłatnej nauki i zapewnia przynajmniej jeden dzienny posiłek. Jest to najlepsza forma pomocy i inwestycja w przyszłość takiego młodego człowieka. Zachęcam i dziękuję!

Nr konta bankowego  z dopiskiem   Nr Adopcji serca III/ 775   Richard Mujonbere.

Numer rachunku docelowego
80 1020 1026 0000 1902 0242 0461
Pallotyński Sekretariat Misyjny
Skaryszewska 12 Warszawa 03-802

Jesteśmy bardzo dumni z naszych wolontariuszy, chcemy żeby i oni mieli świadomość, że to co robią jest ważne i wspaniałe, dlatego w naszej szkole rozdajemy im specjalnie przygotowane „Dzienniczki Wolontariusza”, w których mogą zbierać poświadczenia przepracowanych godzin, wpisy dotyczące czasu, miejsca i rodzaju działań jakie podejmują dla innych. Na koniec roku i z okazji Dnia Wolontariusza najaktywniejsi otrzymują dyplomy i upominki.

Dla niektórych ludzi pomaganie innym, otwartość na drugiego człowieka jest czymś oczywistym, dla innych może być dopiero odkryciem, które jest gdzieś w zasięgu ręki i oby nie bali się po nie sięgnąć. Jest to jeden ze sprawdzonych sposobów doświadczania i rozwoju swego człowieczeństwa, poznawania siebie w pełni, w byciu darem dla drugiego, odkrywania, że każdy może czymś ubogacić innego człowieka.

Wszystkim Wolontariuszom  życzymy wiele satysfakcji i nie słabnącego  zapału do dalszego działania, a także nowych pomysłów wspierania potrzebujących oraz coraz liczniejszych naśladowców!

  • Udostępnij :
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status