Renata Wójcik

W szkole na Olgierda znów się działo! Po wczorajszej wizycie Francuzów, a podczas trwającej przez najbliższe dni sesji egzaminacyjnej DSD gimnazjalistów z niemieckiego – dziś 8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet. Początki tego święta sięgają 1910 roku, a jego historia…. O tym już przy innej okazji.

Wtorek zaczął się od tradycyjnego uhonorowania Pań kwiatami, słodkim drobiazgiem na umilenie kolejnego dnia pracy. Także uczennice zostały obdarowane przez swoich kolegów symbolicznym tulipanem, a więc w budynku zrobiło się prawie wiosennie.

Tymczasem grupa uczniów z klasy 3/1 przy wsparciu kilku osób z 2/3 przeprowadziła na pierwszej przerwie happening. Już po wejściu do szkoły – w szatni – sygnalizował go olbrzymi napis z wielkim znakiem zapytania: „8 MARCA?”. Dalej, na korytarzach, oknach, wszystkich piętrach porozwieszane były kartki z licznymi hasłami/pytaniami np.: „8 marca dzień odkurzacza?”, „8 marca dzień niższej pensji?”, „8 marca dzień pralki?”. Dodatkowo odgrywane były scenki na parterze i piętrze – prasowania i pielęgnowania przez kilka „pracujących gospodyń” odpoczywającego na sofie z pilotem tv w ręce „lwa kanapowego” („8 marca dzień lwa kanapowego?”).

Okazało się, że happening wywołał mnóstwo emocji. I rzeczywiście, hasła na kartkach zaskakiwały, raziły tym, że były wręcz sprzeczne z typowym dla 8 marca słownictwem, życzeniami… Dlaczego tak? Po co? –  Na te właśnie pytania mieli odpowiedzieć odbiorcy, widzowie. Taki był cel happeningu – skłonić do myślenia, refleksji chociażby poprzez sprzeciw wobec haseł na kartkach.

Kiedyś wszystkie prace w domu – zakupy, sprzątanie, pranie, gotowanie, prasowanie, zajmowanie się dziećmi wykonywała tylko kobieta, codziennie, nawet 8 marca. A dziś? Czy na pewno zawsze wspiera ją mężczyzna, a podział ról w domu jest całkowicie partnerski i proporcjonalny? Czy na tym samym stanowisku w danym zawodzie kobiety i mężczyźni zawsze otrzymują identyczne pensje?… Takie tak naprawdę pytania zadawał dzisiejszy happening.

Gdy ostygły nieco emocje po happeningu, uczniowie, a przede wszystkim uczennice, zostali zaproszeni na koncert rockowy przygotowany przez naszych licealistów. Zagrał zespół w składzie: na perkusji Radek Bieńkowski, na gitarze rytmicznej Paweł Cholewiński, na gitarze prowadzącej Michał Kruszewski, na gitarze basowej Maja Laszkowska.

Porywająca rytmiczna muzyka znów podniosła temperaturę na Olgierda. Mocne brzmienie „Nirwany” zaczęło wręcz kołysać halą sportową. Niezwykłym kunsztem gry solowej wykazał się Michał Kruszewski. Kolejno z pieców gitarowych buchnęły znane utwory: Black Sabbath – Paranoid, Scorpions – Rock you like a hurricane, Dick dale – Miserlou, Nirvana – Smell like teen spirit.  Publiczność – była pod wielkim wrażeniem!

To był wtorek inne niż wszystkie. Rządziły nim emocje, oczywiście, te pozytywne. Bo przecież tylko takie mogą być w Dniu Kobiet.

dzu

Obejrzyj koncert na youtube!

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status