Urszula Nakielska

Wymiana młodzieży ze szkołą partnerską z Niemiec

W dniach od 18 do 25 maja 2019 roku mieliśmy przyjemność przebywać w Niemczech w ramach międzynarodowej współpracy z Robert-Schumnan-Gymnasium z Saarlouis. Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Głównym celem wymiany było poznanie regionu Saarland, zwyczajów, historii, kultury i życia codziennego w Niemczech, wykorzystywanie przez uczniów polskich w praktyce wiadomości i umiejętności zdobywanych na lekcjach języka niemieckiego oraz ich poszerzanie, a także integracja młodzieży z Polski i Niemiec. Ponadto uczniowie mogli zdobywać doświadczenia rozwijające postawę ciekawości i otwartości wobec innych narodów oraz wzmacniać poczucie własnej tożsamości kulturowej.

Pobyt grupy polskiej rozpoczął się od spotkania z rodzinami, u których nasi uczniowie mieli mieszkać przez cały okres pobytu w Niemczech. Wspólnie spędzony czas pozwolił przełamać lody oraz były okazją do rozmów i nawiązania bliskich relacji.

W kolejnym dniu młodzież wyjechała Trewiru – najstarszego miasta Niemiec. W Trewirze zwiedzili m.in. pozostałości amfiteatru z I w., termy rzymskie, Bazylikę Konstantyna, bramę Porta Nigra – najbardziej charakterystyczny zabytek miasta z czasów rzymskich oraz Katedrę Św. Piotra, gdzie znajduje się relikt-szata Chrystusa.

Następnego dnia uczniowie pojechali do Velsen, aby zwiedzić kopalnię węgla kamiennego – Erlebnisbergwerk. Zwiedzanie kopalni było dla uczniów ogromny przeżyciem, gdyż mogli samodzielnie uruchamiać maszyny wykorzystywane do pracy pod ziemią, wydawali polecenia za pomocą światła i dźwięku, samodzielnie uruchamiali maszyny i urządzenia do wydobywania i rozdrabniania węgla kamiennego oraz przemieszczali się jak górnicy na taśmach transportujących węgiel, na specjalnych rowerach i w wagonikach podziemnych. Zapoznali się z historią powstania węgla, a także zobaczyli jak wyglądała praca górników na początku powstania kopalni i w czasach obecnych. Dowiedzieli się również jak wygląda szkolenie młodych górników oraz jakie zagrożenia dla ich życia niesie praca pod ziemią, jakich zasad muszą przestrzegać oraz o czym nie powinni zapomnieć schodząc pod ziemię.

Najważniejszym punktem programu wymiany była wycieczka do Luxemburga. Najpierw uczestnicy wymiany odwiedzili najsłynniejszą wioskę w Europie – Schengen, która znajduje się na granicy 3 państw Francji, Niemiec i Luksemburga i stała się sławna 14 czerwca 1985 roku, kiedy to na statku Princesse Marie Astrid na rzece Mozeli podpisano traktat znany obecnie jako Układ z Schengen. W Schengen nasi uczniowie zwiedzili Europejskie Muzeum oraz Pomnik Układu z Schengen. Następnie pojechali do Luksemburga, gdzie odwiedzili dom narodzin patrona naszej szkoły Roberta Schumana oraz poznali historię miasta. W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy wymiany podziwiali z tarasu widokowego przepiękną pętlę Saary.

Piąty dzień pobytu w Niemczech uczniowie spędzili w Saarlouis. Mieli okazję poznać najważniejsze zabytki miasta: Großer Markt – główny plac miasta, kościół parafialny pw. św. Ludwika (St. Ludwig), Muzeum Miejskie (Stadtmuseum), pozostałości obwarowań i twierdzy (XVII-XVIII w.) oraz fontannę Marienbrunnen. Po południu uczniowie pojechali do Beckingen, gdzie grali w Fussballgolf. Zmagania sportowe sprawiły uczniom wiele przyjemności i wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do Saarlouis, aby spędzić ostatni wieczór wymiany z rodzinami niemieckimi.

Ostatni dzień rozpoczęły warsztaty plastyczno-językowe, podczas których młodzież przygotowała plakaty podsumowujące pobyt w Niemczech. To był dla wszystkich niezapomniany czas. Szkoda, że pobyt w Saarlouis dobiegł końca, ale piękne wspomnienia pozostaną z nami na zawsze.
Aneta Kmiecik

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status