Urszula Nakielska
Wymiana młodzieży ze szkołą partnerską z Niemiec
W dniach od 18 do 25 maja 2019 roku mieliśmy przyjemność przebywać w Niemczech w ramach międzynarodowej współpracy z Robert-Schumnan-Gymnasium z Saarlouis. Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Głównym celem wymiany było poznanie regionu Saarland, zwyczajów, historii, kultury i życia codziennego w Niemczech, wykorzystywanie przez uczniów polskich w praktyce wiadomości i umiejętności zdobywanych na lekcjach języka niemieckiego oraz ich poszerzanie, a także integracja młodzieży z Polski i Niemiec. Ponadto uczniowie mogli zdobywać doświadczenia rozwijające postawę ciekawości i otwartości wobec innych narodów oraz wzmacniać poczucie własnej tożsamości kulturowej.
Pobyt grupy polskiej rozpoczął się od spotkania z rodzinami, u których nasi uczniowie mieli mieszkać przez cały okres pobytu w Niemczech. Wspólnie spędzony czas pozwolił przełamać lody oraz były okazją do rozmów i nawiązania bliskich relacji.
W kolejnym dniu młodzież wyjechała Trewiru – najstarszego miasta Niemiec. W Trewirze zwiedzili m.in. pozostałości amfiteatru z I w., termy rzymskie, Bazylikę Konstantyna, bramę Porta Nigra – najbardziej charakterystyczny zabytek miasta z czasów rzymskich oraz Katedrę Św. Piotra, gdzie znajduje się relikt-szata Chrystusa.
Następnego dnia uczniowie pojechali do Velsen, aby zwiedzić kopalnię węgla kamiennego – Erlebnisbergwerk. Zwiedzanie kopalni było dla uczniów ogromny przeżyciem, gdyż mogli samodzielnie uruchamiać maszyny wykorzystywane do pracy pod ziemią, wydawali polecenia za pomocą światła i dźwięku, samodzielnie uruchamiali maszyny i urządzenia do wydobywania i rozdrabniania węgla kamiennego oraz przemieszczali się jak górnicy na taśmach transportujących węgiel, na specjalnych rowerach i w wagonikach podziemnych. Zapoznali się z historią powstania węgla, a także zobaczyli jak wyglądała praca górników na początku powstania kopalni i w czasach obecnych. Dowiedzieli się również jak wygląda szkolenie młodych górników oraz jakie zagrożenia dla ich życia niesie praca pod ziemią, jakich zasad muszą przestrzegać oraz o czym nie powinni zapomnieć schodząc pod ziemię.
Najważniejszym punktem programu wymiany była wycieczka do Luxemburga. Najpierw uczestnicy wymiany odwiedzili najsłynniejszą wioskę w Europie – Schengen, która znajduje się na granicy 3 państw Francji, Niemiec i Luksemburga i stała się sławna 14 czerwca 1985 roku, kiedy to na statku Princesse Marie Astrid na rzece Mozeli podpisano traktat znany obecnie jako Układ z Schengen. W Schengen nasi uczniowie zwiedzili Europejskie Muzeum oraz Pomnik Układu z Schengen. Następnie pojechali do Luksemburga, gdzie odwiedzili dom narodzin patrona naszej szkoły Roberta Schumana oraz poznali historię miasta. W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy wymiany podziwiali z tarasu widokowego przepiękną pętlę Saary.
Piąty dzień pobytu w Niemczech uczniowie spędzili w Saarlouis. Mieli okazję poznać najważniejsze zabytki miasta: Großer Markt – główny plac miasta, kościół parafialny pw. św. Ludwika (St. Ludwig), Muzeum Miejskie (Stadtmuseum), pozostałości obwarowań i twierdzy (XVII-XVIII w.) oraz fontannę Marienbrunnen. Po południu uczniowie pojechali do Beckingen, gdzie grali w Fussballgolf. Zmagania sportowe sprawiły uczniom wiele przyjemności i wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do Saarlouis, aby spędzić ostatni wieczór wymiany z rodzinami niemieckimi.
Ostatni dzień rozpoczęły warsztaty plastyczno-językowe, podczas których młodzież przygotowała plakaty podsumowujące pobyt w Niemczech. To był dla wszystkich niezapomniany czas. Szkoda, że pobyt w Saarlouis dobiegł końca, ale piękne wspomnienia pozostaną z nami na zawsze.
Aneta Kmiecik